CN0966B28S42P10-200
Bel
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CN0966B28S42P10-200 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CN0966B28S42P10-200
Manufacturer Bel
Description CONN PLUG MALE 42POS GOLD CRIMP
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Crimp
Shielding:Shielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:28-42
Shell Material:Stainless Steel
Shell Finish:-
Series:MIL-DTL-26500, CN0966
Packaging:Bulk
Other Names:CCN0966B28S42P10-200
Orientation:10
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Number of Positions:42 (Power)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Material Flammability Rating:-
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Insert Material:-
Ingress Protection:Environment Sealed
Features:Coupling Nut, Ground, Self Locking
Fastening Type:Threaded
Detailed Description:42 (Power) Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold
Current Rating:-
Contact Material:-
Contact Finish Thickness - Mating:50.0µin (1.27µm)
Contact Finish - Mating:Gold
Connector Type:Plug, Male Pins
Color:-
Cable Opening:1.485" (37.72mm)