CN0966B22S12S9-040
Buy CN0966B22S12S9-040 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CN0966B22S12S9-040
Manufacturer Bel
Description CONN PLUG HSG FMALE 12POS INLINE
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
Data sheet
Type:For Female Sockets
Shielding:Shielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:22-12
Shell Material:Stainless Steel
Shell Finish:-
Series:MIL-DTL-26500, CN0966
Packaging:Bulk
Other Names:CCN0966B22S12S9-040
Orientation:9
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Number of Positions:12 (Power)
Note:Contacts Not Included
Insert Material:Epoxy, Glass Filled
Ingress Protection:Environment Sealed
Includes:-
Housing Color:Silver
Features:Coupling Nut, Self Locking
Fastening Type:Threaded
Coupling Nut Material, Plating:Stainless Steel
Coupling Nut Diameter:1.735" (44.07mm)