CN0966B20G39S7-200
Buy CN0966B20G39S7-200 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CN0966B20G39S7-200
Manufacturer Bel
Description CONN PLUG FMALE 39POS GOLD CRIMP
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Crimp
Shielding:Shielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:20-39
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Cadmium over Nickel
Series:MIL-DTL-26500, CN0966
Packaging:Bulk
Other Names:CCN0966B20G39S7-200
Orientation:7
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Number of Positions:39 (Power)
Insert Material:-
Ingress Protection:Environment Sealed
Features:Coupling Nut, Ground, Self Locking
Fastening Type:Threaded
Detailed Description:39 (Power) Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold
Current Rating:-
Contact Material:-
Contact Finish Thickness - Mating:50.0µin (1.27µm)
Contact Finish - Mating:Gold
Connector Type:Plug, Female Sockets
Color:-
Cable Opening:0.986" (25.04mm)