CN0966B20G39P9Y040
Buy CN0966B20G39P9Y040 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CN0966B20G39P9Y040
Manufacturer Bel
Description CONN PLUG HSNG MALE 39POS INLINE
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
Data sheet
Type:For Male Pins
Shielding:Shielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:20-39
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Cadmium over Nickel
Series:MIL-DTL-26500, CN0966
Packaging:Bulk
Other Names:CCN0966B20G39P9Y040
Orientation:9
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Number of Positions:39 (Power)
Note:Contacts Not Included
Insert Material:Epoxy, Glass Filled
Ingress Protection:Environment Sealed
Includes:-
Housing Color:Silver
Features:Coupling Nut, Self Locking
Fastening Type:Threaded
Coupling Nut Material, Plating:Aluminum, Bright Cadmium over Nickel
Coupling Nut Diameter:1.607" (40.82mm)