CN0966A20A41S6-000
Buy CN0966A20A41S6-000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CN0966A20A41S6-000
Manufacturer Bel
Description CONN PLUG HSG FMALE 41POS INLINE
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
Data sheet
Type:For Female Sockets
Shielding:Unshielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:20-41
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Anodized
Series:MIL-DTL-26500, CN0966
Packaging:Bulk
Other Names:CCN0966A20A41S6-000
Orientation:6
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Number of Positions:41 (Power)
Note:Contacts Not Included
Insert Material:Epoxy, Glass Filled
Ingress Protection:Environment Sealed
Includes:-
Housing Color:Black
Features:Coupling Nut, Self Locking
Fastening Type:Threaded
Coupling Nut Material, Plating:Aluminum, Anodized Black
Coupling Nut Diameter:1.607" (40.82mm)