CN0966A20A41P7Y140
Buy CN0966A20A41P7Y140 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CN0966A20A41P7Y140
Manufacturer Bel
Description CONN PLUG MALE 41POS GOLD CRIMP
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Crimp
Shielding:Shielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:20-41
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Anodized
Series:MIL-DTL-26500, CN0966
Packaging:Bulk
Other Names:CCN0966A20A41P7Y140
Orientation:7
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Number of Positions:41 (Power)
Insert Material:-
Ingress Protection:Environment Sealed
Features:Coupling Nut, Self Locking
Fastening Type:Threaded
Detailed Description:41 (Power) Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold
Current Rating:-
Contact Material:-
Contact Finish Thickness - Mating:50.0µin (1.27µm)
Contact Finish - Mating:Gold
Connector Type:Plug, Male Pins
Color:-
Cable Opening:0.986" (25.04mm)