CMR08F393JODR
Cornell Dubilier Electronics
CMR08F393JODR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CMR08F393JODR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CMR08F393JODR
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP MICA 39000PF 500V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
2 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:500V
Tolerance:±5%
Size / Dimension:1.449" L x 0.402" W (36.80mm x 10.20mm)
Series:CMR
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Spacing:1.051" (26.70mm)
Height - Seated (Max):0.902" (22.90mm)
Features:General Purpose
Dielectric Material:Mica
Detailed Description:0.039µF Mica Capacitor 500V Radial
Capacitance:0.039µF