CMF55249R00FKEA39
Dale / Vishay
CMF55249R00FKEA39
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CMF55249R00FKEA39 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CMF55249R00FKEA39
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 249 OHM 1/2W 1% AXIAL
(In US Dollars)
5000 pcs10000 pcs25000 pcs50000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Series:CMF
Resistance:249 Ohms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Axial
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Failure Rate:-
Detailed Description:249 Ohms ±1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film