CMF-SD50A-2
Bourns, Inc.
CMF-SD50A-2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CMF-SD50A-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CMF-SD50A-2
Manufacturer Bourns
Description PTC Resettable Fuse 230VAC T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 364 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Max:230V (600V Int)
Type:Ceramic
Time to Trip:100ms
Thickness (Max):0.335" (8.50mm)
Size / Dimension:0.319" L x 0.282" W (8.10mm x 7.15mm)
Series:CMF-SD
Resistance - 25°C (Typ):50 Ohms
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:4-SMD Cube
Operating Temperature:-
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):-
Detailed Description:Ceramic PTC Resettable Fuse 230V (600V Int) 90mA Ih Surface Mount 4-SMD Cube
Current - Trip (It):190mA
Current - Max:3A
Current - Hold (Ih) (Max):90mA