CMF-SD50-2
Bourns, Inc.
CMF-SD50-2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CMF-SD50-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CMF-SD50-2
Manufacturer Bourns, Inc.
Description PTC RESET FUSE 230V 90MA 4SMD
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Max:230V (600V Int)
Type:Ceramic
Time to Trip:100ms
Thickness (Max):0.425" (10.80mm)
Size / Dimension:0.402" L x 0.354" W (10.20mm x 9.00mm)
Series:CMF-SD
Resistance - 25°C (Typ):50 Ohms
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:4-SMD Cube
Other Names:CMF-SD50-2-ND
CMF-SD50-2TR
CMFSD502
Operating Temperature:-
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Detailed Description:Ceramic PTC Resettable Fuse 230V (600V Int) 90mA Ih Surface Mount 4-SMD Cube
Current - Trip (It):190mA
Current - Max:3A
Current - Hold (Ih) (Max):90mA