CMF-RL50-0
Bourns, Inc.
CMF-RL50-0
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CMF-RL50-0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CMF-RL50-0
Manufacturer Bourns, Inc.
Description PTC RESET FUSE 220V 65MA RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 19 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs50 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:220V (600V Int)
Type:Ceramic
Time to Trip:150ms
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.386" L x 0.197" W (9.80mm x 5.00mm)
Series:CMF-RL
Resistance - 25°C (Typ):50 Ohms
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:CMFRL500
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:32 Weeks
Lead Spacing:0.200" (5.08mm)
Height - Seated (Max):0.532" (13.50mm)
Detailed Description:Ceramic PTC Resettable Fuse 220V (600V Int) 65mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):150mA
Current - Max:3A
Current - Hold (Ih) (Max):65mA