CMD15-22VRVGC/TR8
VCC (Visual Communications Company)
CMD15-22VRVGC/TR8
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CMD15-22VRVGC/TR8 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CMD15-22VRVGC/TR8
Manufacturer VCC (Visual Communications Company)
Description LED GREEN/RED CLEAR 1206 SMD
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Wavelength - Peak:570nm Green, 640nm Red
Wavelength - Dominant:-
Voltage - Forward (Vf) (Typ):2.1V Green, 2.8V Red
Viewing Angle:-
Supplier Device Package:1206
Size / Dimension:3.20mm L x 2.70mm W
Series:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:4-SMD, No Lead
Other Names:L622015CT
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):2 (1 Year)
Millicandela Rating:10mcd Green, 20mcd Red
Lens Transparency:Clear
Lens Style/Size:Rectangle with Flat Top, 2.00mm x 1.50mm
Lens Color:Colorless
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height (Max):1.10mm
Features:-
Detailed Description:Green, Red LED Indication - Discrete 2.1V Green, 2.8V Red 4-SMD, No Lead
Current - Test:20mA Green, 20mA Red