CM300DY-34A
Powerex, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CM300DY-34A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CM300DY-34A
Manufacturer Powerex, Inc.
Description IGBT MOD DUAL 1700V 300A A SER
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1700V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.8V @ 15V, 300A
Supplier Device Package:Module
Series:IGBTMOD™
Power - Max:2900W
Package / Case:Module
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)
NTC Thermistor:No
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Capacitance (Cies) @ Vce:74nF @ 10V
Input:Standard
IGBT Type:-
Detailed Description:IGBT Module Half Bridge 1700V 300A 2900W Chassis Mount Module
Current - Collector Cutoff (Max):1mA
Current - Collector (Ic) (Max):300A