CL02C5R6CO2GNNC
Samsung Electro-Mechanics America, Inc.
CL02C5R6CO2GNNC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CL02C5R6CO2GNNC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CL02C5R6CO2GNNC
Manufacturer Samsung Electro-Mechanics America, Inc.
Description CAP CER 5.6PF 16V C0G/NP0 01005
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Tolerance:±0.25pF
Thickness (Max):0.009" (0.22mm)
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Size / Dimension:0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Series:CL
Ratings:-
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:01005 (0402 Metric)
Other Names:1276-6809-6
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Style:-
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:-
Detailed Description:5.6pF ±0.25pF 16V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric)
Capacitance:5.6pF