CK05BX682K
KEMET
CK05BX682K
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CK05BX682K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CK05BX682K
Manufacturer KEMET
Description CAP CER 6800PF 50V 10% RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Tolerance:±10%
Thickness (Max):-
Temperature Coefficient:BX
Size / Dimension:0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
Series:Military, MIL-C-11015, CK05
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:1001-2026
1001-2026-MIL
C052K682K1X5CA
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:46 Weeks
Lead Style:Formed Leads
Lead Spacing:0.200" (5.08mm)
Height - Seated (Max):0.200" (5.08mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:6800pF ±10% 50V Ceramic Capacitor BX Radial
Capacitance:6800pF