CJT601R8JJ
Buy CJT601R8JJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CJT601R8JJ
Manufacturer AMP Connectors / TE Connectivity
Description RES CHAS MNT 1.8 OHM 5% 60W
(In US Dollars)
10 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±440ppm/°C
Size / Dimension:4.528" L x 1.575" W (115.00mm x 40.00mm)
Series:CJT, CGS
Resistance:1.8 Ohms
Power (Watts):60W
Packaging:Bulk
Package / Case:Rectangular Case
Other Names:1879465-4
Height - Seated (Max):0.787" (20.00mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:1.8 Ohms ±5% 60W Wirewound Chassis Mount Resistor