CIR08AF-32A-48S
Cannon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CIR08AF-32A-48S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CIR08AF-32A-48S
Manufacturer ITT Cannon, LLC
Description CONN PLUG 48POS INLINE SKT RA
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:200VAC, 250VDC
Type Attributes:-
Termination:Solder Cup
Shell Size - Insert (Convert From):Aluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Shell Material, Finish:-
Series:MIL-DTL-5015, CIR
RoHS Status:Bulk
Other Names:CIR08AF32A48S
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Positions:48
Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Right Angle
Manufacturer Part Number:CIR08AF-32A-48S
Large Diameter Supplied:32-A48
Features:Cable Clamp
Expanded Description:48 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Silver
Current Rating:13A