CIR020R18-6PF80
Cannon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CIR020R18-6PF80 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CIR020R18-6PF80
Manufacturer Cannon
Description CONN RCPT MALE 1POS SILVER CRIMP
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:900VAC, 1250VDC
Termination:Crimp
Shielding:-
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:18-6
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Series:MIL-DTL-5015, CIR
Packaging:Bulk
Orientation:N (Normal)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Positions:1
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:Environment Proof
Features:-
Fastening Type:Bayonet Lock
Detailed Description:1 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver
Current Rating:80A