CIL10S180KNC
Samsung Electro-Mechanics America, Inc.
CIL10S180KNC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CIL10S180KNC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CIL10S180KNC
Manufacturer Samsung Electro-Mechanics America, Inc.
Description FIXED IND 18UH 1MA 1.85OHM SMD
(In US Dollars)
120000 pcs
Data sheet
Type:-
Tolerance:±10%
Supplier Device Package:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Shielding:Shielded
Series:CIL10
Ratings:-
Q @ Freq:20 @ 1MHz
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Material - Core:Ferrite
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance Frequency - Test:1MHz
Inductance:18µH
Height - Seated (Max):0.037" (0.95mm)
Frequency - Self Resonant:13MHz
Features:-
Detailed Description:18µH Shielded Inductor 1mA 1.85 Ohm Max 0603 (1608 Metric)
DC Resistance (DCR):1.85 Ohm Max
Current Rating:1mA