CHS-10TA1
Copal Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CHS-10TA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CHS-10TA1
Manufacturer Copal Electronics
Description SWITCH SLIDE DIP SPST 100MA 6V
(In US Dollars)
500 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Washable:No
Voltage Rating:6VDC
Termination Style:J Lead
Series:CHS
Pitch:0.050" (1.27mm), Half
Packaging:Tape & Reel (TR)
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Number of Positions:10
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:-
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Length:0.563" (14.30mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height Above Board:0.098" (2.50mm)
Features:-
Electrical Life:2,000 Cycles
Detailed Description:Dip Switch SPST 10 Position Surface Mount Slide (Standard) Actuator 100mA 6VDC
Current Rating:100mA