CG590MS
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CG590MS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy CG590MS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | CG590MS |
|---|---|
| Manufacturer | Littelfuse |
| Description | CG5 MS Series 108 V 5 kA Surface Mount 2 Electrode Gas Discharge Tube |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.643 | $1.483 | $1.338 | $1.309 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - DC Spark Over (Nom): | 90V |
|---|---|
| Tolerance: | - |
| Series: | CG5 |
| Packaging: | Original-Reel® |
| Package / Case: | 2-SMD Cylinder Square End |
| Other Names: | F2748DKR |
| Number of Poles: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Impulse Discharge Current (8/20µs): | 5000A (5kA) |
| Fail Short: | No |
| Detailed Description: | Gas Discharge Tube 90V 5000A (5kA) 2 Pole Surface Mount |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply CG590MS, use the request quote form to request CG590MS pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CG590MS.The price and lead time for CG590MS depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# CG590MS.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

