CFS-1000MA
Copal Electronics
CFS-1000MA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CFS-1000MA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CFS-1000MA
Manufacturer Copal Electronics
Description SWITCH DIP SPST 100MA 6V
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 48 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs16 pcs32 pcs64 pcs112 pcs
256 pcs512 pcs1008 pcs5008 pcs
Data sheet
Washable:Yes
Voltage Rating:6VDC
Termination Style:J Lead
Series:CFS
Pitch:0.100" (2.54mm), Full
Packaging:Tube
Other Names:563-1975-5
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Number of Positions:10
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:-
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Length:1.059" (26.90mm)
Height Above Board:0.154" (3.90mm)
Features:Tape Seal
Electrical Life:1,000 Cycles
Detailed Description:Dip Switch SPST 10 Position Surface Mount Slide (Standard) Actuator 100mA 6VDC
Current Rating:100mA