CFM-7010-13-22
CUI, Inc.
CFM-7010-13-22
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CFM-7010-13-22 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CFM-7010-13-22
Manufacturer CUI, Inc.
Description DC AXIAL FAN, 70 MM SQUARE, 10 M
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Width:10.60mm
Weight:-
Voltage Range:6 ~ 13.8VDC
Voltage - Rated:12VDC
Termination:4 Wire Leads
Static Pressure:0.164 in H2O (40.9 Pa)
Size / Dimension:Square - 70mm L x 70mm H
Series:CFM-70
RPM:4400 RPM
Power (Watts):3.24W
Operating Temperature:14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Noise:40.6 dB(A)
Material - Frame:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Material - Blade:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Features:PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Fan Type:Tubeaxial
Current Rating:0.220A