CFB.P15.GLA.C72GZ
LEMO
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CFB.P15.GLA.C72GZ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CFB.P15.GLA.C72GZ
Manufacturer LEMO
Description CONN INLINE PLUG
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Solder Cup
Shielding:Unshielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:P15
Shell Material:Polysulfone (PSU)
Shell Finish:-
Series:2P
Packaging:Bulk
Orientation:B
Operating Temperature:-50°C ~ 150°C
Number of Positions:11 (10 + 1 Fluidic)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insert Material:Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection:IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Features:Backshell
Fastening Type:Push-Pull, Detent Lock
Detailed Description:11 (10 + 1 Fluidic) Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Current Rating:6A
Contact Material:-
Contact Finish Thickness - Mating:-
Contact Finish - Mating:Gold
Connector Type:Plug, Male Pins
Color:Gray
Cable Opening:0.209" ~ 0.283" (5.30mm ~ 7.20mm)