CDV30FH181JO3
Cornell Dubilier Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CDV30FH181JO3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CDV30FH181JO3
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP MICA 180PF 5% 1500V RADIAL
(In US Dollars)
19 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:1.5kV
Tolerance:±5%
Size / Dimension:0.772" L x 0.252" W (19.60mm x 6.40mm)
Series:CDV30
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Spacing:0.437" (11.10mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.850" (21.60mm)
Features:General Purpose
Dielectric Material:Mica
Detailed Description:180pF Mica Capacitor 1.5kV Radial
Capacitance:180pF