CDS5EC390JO3
Cornell Dubilier Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CDS5EC390JO3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CDS5EC390JO3
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP MICA 39PF 5% 300V RADIAL
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:300V
Tolerance:±5%
Size / Dimension:0.250" L x 0.110" W (6.40mm x 2.80mm)
Series:CDS5
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Spacing:0.120" (3.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.169" (4.30mm)
Features:General Purpose
Dielectric Material:Mica
Detailed Description:39pF Mica Capacitor 300V Radial
Capacitance:39pF