CDS19FD432JO3
Cornell Dubilier Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CDS19FD432JO3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CDS19FD432JO3
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP MICA 4300PF 5% 500V RADIAL
(In US Dollars)
50 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:500V
Tolerance:±5%
Size / Dimension:0.630" L x 0.220" W (16.00mm x 5.60mm)
Series:CDS19
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Spacing:0.344" (8.70mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.469" (11.90mm)
Features:General Purpose
Dielectric Material:Mica
Detailed Description:4300pF Mica Capacitor 500V Radial
Capacitance:4300pF