CDR02BP271BJWSAJ
Electro-Films (EFI) / Vishay
CDR02BP271BJWSAJ
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CDR02BP271BJWSAJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CDR02BP271BJWSAJ
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP CER 270PF 100V BP 1805
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:100V
Tolerance:±5%
Thickness (Max):0.055" (1.40mm)
Temperature Coefficient:BP
Size / Dimension:0.180" L x 0.050" W (4.57mm x 1.27mm)
Series:Military, MIL-PRF-55681, CDR02
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1805 (4512 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Style:-
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:-
Failure Rate:S (0.001%)
Detailed Description:270pF ±5% 100V Ceramic Capacitor BP 1805 (4512 Metric)
Capacitance:270pF