CDR01BX472AKUS7185
KEMET
CDR01BX472AKUS7185
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CDR01BX472AKUS7185 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CDR01BX472AKUS7185
Manufacturer KEMET
Description CAP CER 4700PF 50V BX 0805
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Tolerance:±10%
Thickness (Max):0.055" (1.40mm)
Temperature Coefficient:BX
Size / Dimension:0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Series:Military, MIL-PRF-55681, CDR01
Ratings:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Other Names:1001-2332-1
1001-2332-1-MIL
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:22 Weeks
Lead Style:-
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):-
Features:-
Failure Rate:S (0.001%)
Detailed Description:4700pF ±10% 50V Ceramic Capacitor BX 0805 (2012 Metric)
Capacitance:4700pF