CDR01BX181BJZSAT
Electro-Films (EFI) / Vishay
CDR01BX181BJZSAT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CDR01BX181BJZSAT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CDR01BX181BJZSAT
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP CER 180PF 100V 5% BX 0805
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
3000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:100V
Tolerance:±5%
Thickness (Max):0.055" (1.40mm)
Temperature Coefficient:BX
Size / Dimension:0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Series:Military, MIL-PRF-55681, CDR01
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Other Names:CDR01BX181BJZSAT-MIL
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:32 Weeks
Lead Style:-
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):-
Features:-
Failure Rate:S (0.001%)
Detailed Description:180pF ±5% 100V Ceramic Capacitor BX 0805 (2012 Metric)
Capacitance:180pF