CDLC351E2R7T11
Cornell Dubilier Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CDLC351E2R7T11 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy CDLC351E2R7T11 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | CDLC351E2R7T11 |
|---|---|
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics |
| Description | CAP 350F 0% +20% 2.7V T/H |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 2.7V |
|---|---|
| Tolerance: | 0%, +20% |
| Termination: | PC Pins |
| Size / Dimension: | 1.311" Dia (33.30mm) |
| Series: | CDLC |
| Packaging: | Tray |
| Package / Case: | Radial, Can - 4 Lead |
| Other Names: | 338-3377 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 65°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lifetime @ Temp.: | 1500 Hrs @ 65°C |
| Lead Spacing: | 0.795" (20.20mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 2.421" (61.50mm) |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 3.2 mOhm |
| Detailed Description: | 350F (EDLC) Supercapacitor 2.7V Radial, Can - 4 Lead 3.2 mOhm 1500 Hrs @ 65°C |
| Capacitance: | 350F |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply CDLC351E2R7T11, use the request quote form to request CDLC351E2R7T11 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CDLC351E2R7T11.The price and lead time for CDLC351E2R7T11 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# CDLC351E2R7T11.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


