CD74HC173PWT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CD74HC173PWT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CD74HC173PWT
Manufacturer N/A
Description IC FF D-TYPE SNGL 4BIT 16TSSOP
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Supply:2 V ~ 6 V
Type:D-Type
Trigger Type:Positive Edge
Series:74HC
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Output Type:Tri-State, Non-Inverted
Other Names:CD74HC173PWTE4
CD74HC173PWTE4-ND
CD74HC173PWTG4
CD74HC173PWTG4-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C (TA)
Number of Elements:1
Max Propagation Delay @ V, Max CL:34ns @ 6V, 50pF
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Capacitance:10pF
Function:Master Reset
Current - Quiescent (Iq):8µA
Current - Output High, Low:7.8mA, 7.8mA
Clock Frequency:60MHz