CD4014BCN
Fairchild/ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CD4014BCN with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy CD4014BCN with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | CD4014BCN |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Description | IC Register Stat Shift 8ST 16DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 3 V ~ 15 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 16-DIP |
| Series: | 4000B |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Output Type: | Push-Pull |
| Other Names: | 4014 4014B CD4014 CD4014CN |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Elements: | 1 |
| Number of Bits per Element: | 8 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Logic Type: | Shift Register |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Parallel or Serial to Serial |
| Base Part Number: | 4014 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply CD4014BCN, use the request quote form to request CD4014BCN pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CD4014BCN.The price and lead time for CD4014BCN depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# CD4014BCN.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
