CD19FC562FO3F
Cornell Dubilier Electronics
CD19FC562FO3F
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CD19FC562FO3F with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CD19FC562FO3F
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP MICA 5600PF 1% 300V RADIAL
(In US Dollars)
50 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:300V
Tolerance:±1%
Size / Dimension:0.681" L x 0.311" W (17.30mm x 7.90mm)
Series:CD19
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:CD19FC562F03F
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Spacing:0.343" (8.70mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.559" (14.20mm)
Features:General Purpose
Dielectric Material:Mica
Detailed Description:5600pF Mica Capacitor 300V Radial
Capacitance:5600pF