CD10FA391FO3F
Cornell Dubilier Electronics
CD10FA391FO3F
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CD10FA391FO3F with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CD10FA391FO3F
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP MICA 390PF 1% 100V RADIAL
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:100V
Tolerance:±1%
Size / Dimension:0.390" L x 0.220" W (9.90mm x 5.60mm)
Series:CD10
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:CD10FA391F03F
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Spacing:0.142" (3.60mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.382" (9.70mm)
Features:General Purpose
Dielectric Material:Mica
Detailed Description:390pF Mica Capacitor 100V Radial
Capacitance:390pF