CC1206KKX7R7BB684
Yageo
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CC1206KKX7R7BB684 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy CC1206KKX7R7BB684 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | CC1206KKX7R7BB684 |
|---|---|
| Manufacturer | Yageo |
| Description | CAP CER 0.68UF 16V X7R 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 3000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.078 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 16V |
|---|---|
| Tolerance: | ±10% |
| Thickness (Max): | 0.075" (1.90mm) |
| Temperature Coefficient: | X7R |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Series: | CC |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric) |
| Other Names: | 12062R684K7BB0D 222278115661 311-4459-2 CC1206KKX7R7BB684-ND |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount, MLCC |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 36 Weeks |
| Lead Style: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | - |
| Features: | - |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 0.68µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) |
| Capacitance: | 0.68µF |
| Applications: | General Purpose |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply CC1206KKX7R7BB684, use the request quote form to request CC1206KKX7R7BB684 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CC1206KKX7R7BB684.The price and lead time for CC1206KKX7R7BB684 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# CC1206KKX7R7BB684.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
