CC0805KKX5R7BB475
Yageo
CC0805KKX5R7BB475
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CC0805KKX5R7BB475 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CC0805KKX5R7BB475
Manufacturer Yageo
Description Multilayer Ceramic Capacitor, 4.7 uF, 25 V, ± 10%, X5R, 0805 [2012 Metric]
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 31153 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Tolerance:±10%
Thickness (Max):0.057" (1.45mm)
Temperature Coefficient:X5R
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Series:CC
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Other Names:311-1867-2
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Style:-
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):-
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:4.7µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
Capacitance:4.7µF