CBRLDSH1-40 TR13
Central Semiconductor
CBRLDSH1-40 TR13
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CBRLDSH1-40 TR13 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CBRLDSH1-40 TR13
Manufacturer Central Semiconductor
Description RECT BRIDGE 1A 40V 4LPDIP
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage - Peak Reverse (Max):40V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:500mV @ 1A
Technology:Schottky
Supplier Device Package:4-LPDIP
Series:-
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:4-SMD, Gull Wing
Other Names:CBRLDSH1-40 TR13-DKR
CBRLDSH1-40 TR13-DKR-ND
CBRLDSH1-40TR13-DKR
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Diode Type:Single Phase
Detailed Description:Bridge Rectifier Single Phase Schottky 40V Surface Mount 4-LPDIP
Current - Reverse Leakage @ Vr:100µA @ 40V
Current - Average Rectified (Io):1A