CBR06C240J1GAC
KEMET
CBR06C240J1GAC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CBR06C240J1GAC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CBR06C240J1GAC
Manufacturer KEMET
Description CAP CER 24PF 100V NP0 0603
(In US Dollars)
4000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:100V
Tolerance:±5%
Thickness (Max):0.034" (0.87mm)
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Size / Dimension:0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)
Series:CBR
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:54 Weeks
Lead Style:-
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:High Q, Low Loss
Failure Rate:-
Detailed Description:24pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
Capacitance:24pF