CB1F-T-M-12V
Panasonic
CB1F-T-M-12V
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CB1F-T-M-12V with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CB1F-T-M-12V
Manufacturer Panasonic
Description RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
(In US Dollars)
50 pcs
Data sheet
Turn On Voltage (Max):7 VDC
Turn Off Voltage (Min):1.2 VDC
Termination Style:Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switching Voltage:14VDC - Nom
Series:CB
Release Time:15ms
Packaging:Bulk
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Operate Time:15ms
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:Sealed - Flux Protection
Contact Rating (Current):40A
Contact Material:Silver Alloy, Cadmium Free
Contact Form:SPDT (1 Form C)
Coil Voltage:12VDC
Coil Type:Non Latching
Coil Resistance:103 Ohms
Coil Power:1.4 W
Coil Current:117mA