CB182D0475KBC
AVX Corporation
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CB182D0475KBC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CB182D0475KBC
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP FILM 4.7UF 10% 63VDC 6054
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:63V
Voltage Rating - AC:40V
Tolerance:±10%
Termination:Solder Pads
Size / Dimension:0.602" L x 0.539" W (15.30mm x 13.70mm)
Series:CB
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:6054 (153137 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Detailed Description:4.7µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked 6054 (153137 Metric)
Capacitance:4.7µF