CB042K0103KBC
KYOCERA AVX
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CB042K0103KBC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CB042K0103KBC
Manufacturer KYOCERA AVX
Description Film Capacitor, 0.01 uF, 250 V, 630 V, ± 10%, Metallized PET-HT Stacked, 2220 [5650 Metric]
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 45614 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:630V
Voltage Rating - AC:250V
Tolerance:±10%
Termination:Solder Pads
Size / Dimension:0.228" L x 0.197" W (5.80mm x 5.00mm)
Series:CB
Ratings:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:2220 (5750 Metric)
Other Names:478-11600-1
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):0.110" (2.80mm)
Features:Low ESR
Dielectric Material:Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Detailed Description:10000pF Film Capacitor 250V 630V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked 2220 (5750 Metric)
Capacitance:10000pF