CB037E0333KBA
AVX Corporation
CB037E0333KBA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CB037E0333KBA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CB037E0333KBA
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP FILM 0.033UF 10% 100VDC 1812
(In US Dollars)
6000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:100V
Voltage Rating - AC:63V
Tolerance:±10%
Termination:Solder Pads
Size / Dimension:0.185" L x 0.126" W (4.70mm x 3.20mm)
Series:CB
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1812 (4532 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.079" (2.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
Detailed Description:0.033µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked 1812 (4532 Metric)
Capacitance:0.033µF