CAY16-1001F4LF
Bourns, Inc.
CAY16-1001F4LF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CAY16-1001F4LF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CAY16-1001F4LF
Manufacturer Bourns
Description Res Thick Film Array 1K Ohm 1% ISOL Molded 8-Pin 1206 Convex SMD Paper T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 153672 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Supplier Device Package:1206
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Series:CAY16
Resistor-Ratio-Drift:-
Resistor Matching Ratio:-
Resistance (Ohms):1k
Power Per Element:62.5mW
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:1206 (3216 Metric), Convex, Long Side Terminals
Other Names:CAY16-1001F4LFCT
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Resistors:4
Number of Pins:8
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:46 Weeks
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)
Detailed Description:1k Ohm ±1% 62.5mW Power Per Element Isolated 4 Resistor Network/Array ±200ppm/°C 1206 (3216 Metric), Convex, Long Side Terminals