CA40505R600KB14
Dale / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CA40505R600KB14 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CA40505R600KB14
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES 5.6 OHM 2W 10% AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.140" Dia x 0.550" L (3.56mm x 13.97mm)
Series:CA
Resistance:5.6 Ohms
Power (Watts):2W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial
Operating Temperature:-65°C ~ 275°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:38 Weeks
Height - Seated (Max):-
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:5.6 Ohms ±10% 2W Through Hole Resistor Axial Wirewound