CA06COMPG24-28P4401A176
Cannon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CA06COMPG24-28P4401A176 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. CA06COMPG24-28P4401A176
Manufacturer Cannon
Description CONN PLUG MALE 24POS GOLD CRIMP
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:200VAC, 250VDC
Termination:Crimp
Shielding:-
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:8-33
Shell Material:Aluminum Alloy and Zinc Die Cast
Shell Finish:Nickel
Series:MIL-DTL-5015, CA-COM
Packaging:Bulk
Other Names:CA06COMPG2428P4401A176
Orientation:N (Normal)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Positions:24
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Ingress Protection:IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features:-
Fastening Type:Threaded
Detailed Description:24 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold
Current Rating:22A