C911U152MVVDBAWL40
KEMET
C911U152MVVDBAWL40
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C911U152MVVDBAWL40 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. C911U152MVVDBAWL40
Manufacturer KEMET
Description CAP CER 1500PF 400VAC Y5V RADIAL
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:400VAC
Tolerance:±20%
Thickness (Max):-
Temperature Coefficient:Y5V (F)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:C900
Ratings:X1, Y1
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Disc
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:54 Weeks
Lead Style:Formed Leads - Kinked
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Failure Rate:-
Detailed Description:1500pF ±20% 400VAC Ceramic Capacitor Y5V (F) Radial, Disc
Capacitance:1500pF