C90-3102R10SL-3S
Harwin
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C90-3102R10SL-3S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy C90-3102R10SL-3S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | C90-3102R10SL-3S |
|---|---|
| Manufacturer | Harwin |
| Description | CONN RCPT FMALE 3POS SOLDER CUP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $8.58 | $8.206 | $7.46 | $7.087 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | ||
| $6.901 | $6.155 | $5.782 | $5.11 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating: | 500VAC, 700VDC |
|---|---|
| Termination: | Solder Cup |
| Shielding: | Unshielded |
| Shell Size, MIL: | - |
| Shell Size - Insert: | 10SL-3 |
| Shell Material: | Aluminum Alloy |
| Shell Finish: | Black Zinc Cobalt Alloy |
| Series: | C90 |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | 952-1631 C903102R10SL3S |
| Orientation: | Keyed |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Number of Positions: | 3 (Power) |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Mounting Feature: | Flange |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material Flammability Rating: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 7 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Insert Material: | Synthetic Rubber |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Features: | - |
| Fastening Type: | Threaded |
| Detailed Description: | 3 (Power) Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Silver |
| Current Rating: | 13A |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Contact Finish - Mating: | Silver |
| Connector Type: | Receptacle, Female Sockets |
| Color: | Black |
| Cable Opening: | 0.620" (15.75mm) |
| Backshell Material, Plating: | - |
| Applications: | Automotive, Industrial |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply C90-3102R10SL-3S, use the request quote form to request C90-3102R10SL-3S pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number C90-3102R10SL-3S.The price and lead time for C90-3102R10SL-3S depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# C90-3102R10SL-3S.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

