C8051F120-GQR
Energy Micro (Silicon Labs)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C8051F120-GQR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy C8051F120-GQR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | C8051F120-GQR |
|---|---|
| Manufacturer | Silicon Labs |
| Description | MCU 8-bit C8051F12x 8051 CISC 128KB Flash 3.3V 100-Pin TQFP T/R |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $38.262 | $34.537 | $31.151 | $30.474 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 3 V ~ 3.6 V |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 100-TQFP (14x14) |
| Speed: | 100MHz |
| Series: | C8051F12x |
| RAM Size: | 8.25K x 8 |
| Program Memory Type: | FLASH |
| Program Memory Size: | 128KB (128K x 8) |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 100-TQFP |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of I/O: | 64 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| EEPROM Size: | - |
| Detailed Description: | 8051 C8051F12x Microcontroller IC 8-Bit 100MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-TQFP (14x14) |
| Data Converters: | A/D 8x8b, 8x12b; D/A 2x12b |
| Core Size: | 8-Bit |
| Core Processor: | 8051 |
| Connectivity: | EBI/EMI, SMBus (2-Wire/I²C), SPI, UART/USART |
| Base Part Number: | C8051F12 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply C8051F120-GQR, use the request quote form to request C8051F120-GQR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number C8051F120-GQR.The price and lead time for C8051F120-GQR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# C8051F120-GQR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
