C7563X7S1C107M280LE
TDK Corporation
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy C7563X7S1C107M280LE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy C7563X7S1C107M280LE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | C7563X7S1C107M280LE |
|---|---|
| Manufacturer | TDK |
| Description | Multilayer Ceramic Capacitor, 100 uF, 16 V, ± 20%, X7S, 3025 [7563 Metric] |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $4.746 | $4.284 | $3.864 | $3.78 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - AC: | - |
|---|---|
| Voltage - Rated: | 16V |
| Tolerance: | 100µF |
| Thickness (Max): | X7S |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Size / Dimension: | 0.295" L x 0.248" W (7.50mm x 6.30mm) |
| Series: | C |
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
| Ripple Current - Low Frequency: | Boardflex Sensitive |
| Ratings: | - |
| Polarization: | 3025 (7563 Metric) |
| Other Names: | 445-174337-2 C7563X7S1C107M280LE-ND C7563X7S1C107MT009S |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount, MLCC |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Part Number: | C7563X7S1C107M280LE |
| Lead Style: | 0.118" (3.00mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Features: | Soft Termination |
| Failure Rate: | - |
| Expanded Description: | 100µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X7S 3025 (7563 Metric) |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | ±20% |
| Description: | CAP CER 100UF 16V X7S 3025 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply C7563X7S1C107M280LE, use the request quote form to request C7563X7S1C107M280LE pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number C7563X7S1C107M280LE.The price and lead time for C7563X7S1C107M280LE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# C7563X7S1C107M280LE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


